Plánované i neplánované prostoje, tedy zastavení práce výrobních strojů, jsou běžnou součástí výroby. Pro zvýšení produktivity strojů je důležité prostoje optimalizovat ⁠–⁠ ty plánované mít co nejkratší a minimalizovat vznik těch neplánovaných. Vše má totiž velký podíl na snížené efektivitě práce.

Proč se sledování strojů vyplatí

Pokud výrobní společnosti chtějí zvýšit výrobu, často sahají k řešení, které považují za jediné možné –⁠ nakoupí další stroje nebo víc náhradních dílů –⁠ a tak zvyšují výrobní náklady. Případně dojdou k závěru, že potřebují víc zaměstnanců.
Správnou odpovědí na zefektivnění výroby je ale identifikovat a odstranit, nebo alespoň zkrátit, zbytečné prostoje. Jinými slovy z každého stroje vytěžit maximum. 
Řekněte sami, co je lepší:
A) Jeden stroj s méně než 50% efektivitou, ke kterému nakoupíte další se stejnou efektivitou.
B) Stroj, kterému díky optimalizaci prostojů zvýšíte efektivitu o desítky procent a ještě k němu přidáte další, který bude fungovat stejně dobře.
Pokud jste pro variantu B, jsme na stejné vlně.

Jak funguje sledování prostojů

Systém MES monitoruje každou vteřinu. Pokud se stroj zastaví, nastane prostoj. Na stroji se nachází terminál, kde obsluha zadá důvod prostoje. S daty se pak v systému dál pracuje.
V systému lze pro zadávání i vyhodnocování prostojů nastavit pravomoce pro různé zaměstnance (obsluha, mistr/seřizovač atd.).
Typy prostojů si společně definujeme. Víme, že každá divize může mít jiné požadavky.
Díky pravidelnému a systematickému monitorování prostojů budete mít přehled o tom, na jak dlouho a proč se výrobní stroje zastavily.

Jak se s daty dál pracuje

Data v systému vám reportujeme a s jejich pomocí je pak možné začít snižovat počet prostojů. Například zajistit strojům častější údržbu, zlepšit tok materiálu, vylepšit logistiku a organizaci práce atd.

Prostoje